מה הם הגורמים הנפוצים לציפורן חודרנית?

ציפורן חודרנית היא בעיה נפוצה וכאובה, הנוצרת כאשר ציפורני כף הרגל חודרות למעמקי שכבות העור הסמוכות להן. הגורמים לבעיה כוללים: גזירה לא נכונה של הציפורניים, נעילת נעליים שאינן מתאימות למבנה כף הרגל, פציעות, טראומות, בעיות רפואיות שונות ותורשה.

כדי למנוע היווצרות של ציפורן חודרנית, חשוב להיות מודעים לגורמים המעוררים אותה ולשנות את ההתנהלות וההרגלים בהתאם. לפניכם פירוט הגורמים לבעיה, בליווי כללי זהירות ודרכי מניעה.

גורמים מרכזיים לציפורן חודרנית

1. גזירה לא נכונה של ציפורניים

הגורם הנפוץ ביותר להיווצרותה של ציפורן חודרנית, הינו גזירה לא נכונה של ציפורני כף הרגל. באופן מפתיע, למרות שכולנו למדנו לגזור ציפורניים בגיל צעיר, רובנו גוזרים אותן באופן שגוי – בצורה מעוגלת, בהתאם לקו המתאר של הציפורן או על ידי קיצור הציפורן בצורה מוגזמת, כך שהקצה שלה אינו מתרומם מעל העור של האצבע.

כדי למנוע את הבעיה, יש לבצע את הגזירה בקו ישר, מבלי להותיר קצוות חדים בצדדים אשר עלולים לחדור לעור שמסביב לציפורניים. כמו כן, מומלץ להיעזר בקוצץ ציפורניים ולהקפיד לנקות אותו לאחר כל שימוש. בקרב אנשים מבוגרים או הסובלים מסוכרת, לציפורניים יש נטייה להתעבות ולכן קשה יותר לגזור אותן. במקרים אלו יש לרכך את הציפורניים לפני גזירתן, על ידי השרייתן במים חמימים עם סבון.

2. גנטיקה משפחתית

לכל אחד מאתנו צורת ציפורניים שונה הנובעת מהגנטיקה המשפחתית שלנו. תורשה היא עניין של מזל ובעלי ציפורניים מעוגלות במיוחד או ציפורניים המתרחבות כלפי מעלה, עלולים לפתח ציפורן חודרנית. הבעיה עלולה להתחיל כבר בגיל ההתבגרות עלול להתחיל בגיל צעיר אף יותר גם אצל ילדים ואפילו תינוקות. אך ייתכן והיא תופיע רק בגילאים מאוחרים בהרבה.

3. חבלות וטראומה

פציעות באזור כף הרגל נגרמות במהלך פעילות ספורטיבית, בעקבות נפילה של עצם כבד או בשל חבלה מגורם כלשהו. חבלות אלו עלולות לגרום לנזקים חמורים ולעתים בלתי הפיכים, המסתכמים בציפורן חודרנית. הנזקים כוללים: פגיעה בשורש הציפורן המובילה לצמיחה בלתי תקינה של הציפורן החדשה, נשירה של הציפורן, שבירה או שינוי בעצם האצבע שמתחת לציפורן, אשר יכולים לגרום לצמיחה עקומה של הציפורן החדשה, לתוך העור סביבה ועוד.

כדי להימנע מנזקים אלו, חשוב לנקוט באמצעי זהירות ולהגן על אצבעות הרגליים מפני חבלות. ספורטאים ואנשים שעיסוקם כרוך בסיכון מוגבר לפציעות, צריכים להיזהר במיוחד.

4. פטריות ציפורניים (Onychomycosis)

זיהום פטרייתי בציפורני הבהונות הינו שכיח ומתפתח בעיקר בתנאי חום ולחות. זיהום זה עלול לגרום לפגיעה בשורש הציפורן ולצמיחה עקומה של הציפורן החדשה.

הפטרת גורמת לתחושת גרד, מתבטאת בעיבוי הציפורניים ובשינוי צבען ללבן-צהבהב או חום. כדי למנוע את הפטרת, לאחר כל רחצה או שטיפה, חשוב לייבש היטב את כף הרגל ואת המרווחים שבין האצבעות. כמו כן, יש להימנע ככל האפשר מנעילת נעליים סגורות לאורך זמן. בנוסף, יש להחליף גרביים לעתים קרובות ולהקפיד שהן יישארו נקיות ויבשות.

5. נעילת נעליים שאינן מתאימות

נעליים שאינן מתאימות למבנה כף הרגל כגון: נעליים צרות והדוקות מדי, נעלי עקב, נעלי שפיץ, נעלי ספורט שאינן מותאמות לכף הרגל, מוחצות את הבהונות וגורמות לציפורניים לחדור לעור הסמוך להן. נעליים גדולות מדי מזיקות אף הן, משום שהן מפעילות לחץ על אצבעות כף הרגל במהלך ההליכה. בנוסף, גרביים הדוקות או גדולות מדי עלולות לגרום להיווצרות ציפורן חודרנית, מאותן סיבות.

כדי להימנע ממצב זה, מומלץ לרכוש נעליים המתאימות למבנה כף הרגל בחנות המתמחה בכך. חשוב למדוד את הנעליים בשעות אחר הצהריים, במהלכן הכף הרגל נוטה להתרחב על מנת לקבל תמונת מצב אמתית.

6. בעיות רפואיות

אנשים הסובלים ממחלות ובעיות שונות כגון: סוכרת, מחלות לב וכליה, חוסר איזון בבלוטת התריס והשמנת יתר, נמצאים בסיכון מוגבר להיווצרות בעיות שונות בכפות הרגליים והציפורן החודרנית בראשן. לדוגמה, חולי סוכרת הסובלים מזרימת דם לקויה אל הרגליים ומהעדר תחושה מספקת בכפות הרגליים. מכיוון שחולים אלו אינם חשים את הכאב הראשוני של הציפורן החודרנית, הם מזניחים את הטיפול בה ומגיעים למומחה רק כשהמצב מחמיר. דוגמה נוספת היא של חולים במחלות לב וכליה, הסובלים מבצקות בכף הרגל. הבצקות יוצרות לחץ על הציפורניים, המוביל להתפתחותה של ציפורן חודרנית.

אנשים הסובלים מבעיות רפואיות שונות צריכים להקפיד על בריאות כפות רגליהם מעל ומעבר. עליהם לבדוק את כפות רגליהם באופן עצמאי ולהגיע לביקורות באופן קבוע. במידה והם מזהים תסמינים שונים של ציפורן חודרנית ו/או סובלים מכאבים, עליהם לפנות בהקדם האפשרי לייעוץ וטיפול של פודיאטור מקצועי.

לסיכום

מודעות לגורמים השונים להתפתחותה של ציפורן חודרנית ושינוי הרגלים, מצמצמים במידה ניכרת את הבעיה. הקפדה על גזירה נכונה של הציפורניים, שמירה על היגיינת כפות הרגליים, התאמה של הנעליים למבנה כף הרגל ונקיטה של אמצעי בטיחות בפני פציעות, הם חלק מהדרכים למניעת התופעה הלא נעימה.

במידה ואתם חשים כאב ו/או מזהים תסמינים נוספים של ציפורן חודרנית, יש לפנות לאבחון וטיפול של פודיאטור מקצועי ללא דיחוי, כדי להימנע מסיבוכים מיותרים.

לאבחון וטיפול מוקדם בציפורן חודרנית

אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר