ציפורן חודרנית זה כואב! כל מה שעליכם לדעת אודות התופעה

כאב פועם ועז באזור הציפורן, אודם ונפיחות בלתי נסבלים ובמקרים החמורים יותר אפילו מוגלה ודימומים – אם התסמינים הללו נשמעים לכם מוכרים, כנראה שגם אתם סובלים מציפורן חודרנית.
כעשרים אחוזים מהפונים לרופאי משפחה על רקע כאבים בכף הרגל, סובלים מתופעת הציפורן החודרנית!

אבל יש בהחלט מה לעשות!
כל מה שחשוב לכם לדעת על מנת למנוע ולטפל בבעיית הציפורן החודרנית – במאמר שלפניכם.


כאב באצבעות הרגליים בגלל ציפורן חודרנית

מהי ציפורן חודרנית ?

'ציפורן חודרנית' הנה בעיה רפואית הנובעת מצמיחת רקמת הציפורן באצבעות כף היד או בבהונות כף הרגל, באופן אשר פולש פנימה לעומק הרקמות הסמוכות.

במרבית המקרים תופיע הציפורן החודרנית באחת מבהונות כפות הרגליים (אם כי היא בהחלט עשויה לקרות גם בציפורני האצבעות של כף היד), ובאופן השכיח ביותר – בבוהן הגדולה בכף הרגל.

איך תדעו אם אתם סובלים מציפורן חודרנית – הסימפטומים הנפוצים

התסמין הראשון והבולט אשר מעיד על בעיית הציפורן החודרנית הוא, כאמור, כאב מקומי פועם ועז.

מעבר לכאב עצמו, קיימים גם תסמינים נוספים, שיכולים לסייע לכם להבחין בין בעיית הציפורן החודרנית לבין בעיות רפואיות אחרות.

ראוי לציין, כי לא כל מי שסובל מהבעיה יבחין בכל התסמינים המפורטים מטה, מאחר וחלקם יופיעו רק בדרגת חומרה מתקדמת.

עקב הסיכון לסיבוכים, חשוב ומומלץ להקדים תרופה למכה ולגשת לקבלת טיפולי רפואי אם אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים הבאים:

 • כאב חזק וחד המגיע כפעימות או דפיקות הנגרם מחדירת חלק מקצה הציפורן לתוך העור
 • כאב בזמן הפעלת לחץ על האצבע הפצועה
 • דלקת, חום ונפיחות בעור, ובפרט בסמוך לציפורן
 • בצקת מקומית, או במילים אחרות: הצטברות נוזלים בקצה האצבע
 • צמיחה של הציפורן לתוך בשר האצבע, בדרך כלל בקציה הצדי
 • כאבים בלתי נסבלים במשך תקופה ארוכה, עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי של החולה
 • בהיעדר טיפול נכון, עלולים להופיע גם זיהום מקומי, מוגלה, דימומים, דלקת באצבע ואף צמיחה של בשר פרא

הגורמים הנפוצים לציפורן חודרנית

אמנם הגורם הנפוץ ביותר לבעיית הציפורן החודרנית הנו גזיזתה בצורה שגויה, אך קיימים גם גורמים נוספים העלולים לגרום לציפורניים לצמוח לתוך הבשר באופן שגורר דלקת וכאבים:

 • גורם תורשתי: ישנם צורות רבות לציפורן, השונות מאדם לאדם.
  לחלק מהאנשים צורות אופייניות של ציפורניים, אשר עוברות במשפחה בתורשה, ורגישות יותר מטבען לבעיית הציפורן החודרנית.
  כתוצאה מכך במקרים רבים מתגלה בעיית הציפורן החודרנית כבר בגיל ההתבגרות – אך אין להסיק מכך שהיא לא עלולה להופיע לראשונה גם בגילאים מאוחרים הרבה יותר.
 • טראומה ופציעות קודמות: בעקבות טראומה או פציעה, מכה באצבעות כף היד או בבהונות כף הרגל עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לשורש הציפורן, ובעקבותיו צמיחה בעייתית של הציפורן עצמה.
  בנוסף, שבר או שינוי במבנה עצם האצבע שמתחת לציפורן, יכולים אף הם לגרום לגדילה עקומה של הציפורן.
  בכל סוגי הטראומות הללו תיתכן תופעת לוואי של ציפורן חודרנית.
  חשוב לשמור על כללי בטיחות בכל מקום ועת, וביתר שאת בקרב מתאמנים וספורטאים אשר מצויים בסיכון מוגבר לפציעות ספורט, תוך הקפדה על הגנה נאותה לאצבעות הגפיים ולציפורניים מפני מכות.
  כך, מתאגרפים, שוערי כדורגל ומרימי משקולות, מחויבים להצטייד בכפפות מתאימות, ואילו ספורטאים אחרים צריכים להקפיד על נעליים במידה ובמבנה הנכונים עבורם ולענף הספורט בו הם מתאמנים.
 • פטרייה בציפורניים: פטרייה בציפורניים עלולה לגרום לנזק בשורש הציפורן, וכתוצאה מכך לצמיחתה של ציפורן חודרנית.
  ככלל, כפות רגליים ובהונות רטובות או לחות מועדות יותר לצמיחתן של פטריות. אי לכך, חשוב להקפיד לייבש את כפות הרגליים, עם דגש על המרווחים שבין בוהן לבוהן, בתום כל רחצה ושטיפה.
  עוד מומלץ להחליף גרביים לעתים קרובות, ולוודא כי הן נותרות נקיות ויבשות בכל עת.
  במידה ומופיעים תסמינים של גירוד בעור שבין בהונות כף הרגל, או השתנות בגוון ובצורת הציפורניים – יש לגשת לרופא על מנת לקבל תכשיר מתאים לטיפול בבעיה.
  טיפול מונע ומוקדם בפטרת עשוי למנוע את הופעתה של ציפורן חודרנית. יש לציין שבמקרים רבים הציפורן החודרנית מורגשת רק לאחר החלמה מהפטרייה. תופעה זו מתרחשת מאחר ורק לאחר ההבראה מהפטרייה, צומחת מחדש ציפורן בריאה, אבל כיוון צמיחתה עקום, היות ושורשה ניזוק.
 • גזירת ציפורניים בצורה לא נכונה: גזירה לא נכונה של ציפורני כף הרגל (או היד), עלולים לעודד את צמיחתם של קצוות חדים בצדי הציפורן וחדירתם לתוך העור.
  לכן, מומלץ להסתייע בעת הגזיזה בקוצץ ציפורניים, המאפשר לגזור אותן בדרך הנכונה.
  במידה והציפורניים נוקשות וקשות לגזיזה, ניתן לרככן באמצעות השרייה במים חמימים ובסבון, מה שיקל על התהליך ויאפשר להגיע לתוצאות מיטביות.
  בכל מקרה, יש להקפיד להימנע מגזירה אשר מותירה קצוות חדות, ולגזור את הציפורניים בקו ישר בלבד.
 • נעילת נעלים לא נכונות:  נעילת נעליים לא מותאמות לכף הרגל, עלולה לגרום לציפורן חודרנית.
  ישנם סוגים רבים ושונים של הנעלה העלולים להיות בעייתיים, כשהתאמתה של הנעל הנכונה היא עניין אינדיווידואלי, המשתנה מאדם לאדם.
  באופן כללי ניתן לומר שנעלי עקב ושפיץ, נעליים צרות מדי או נעלי ספורט אשר אינן מתאימות למבנה כף הרגל – כולן עלולות לגרום לציפורן חודרנית.
  בנוסף לכך, קיימת חשיבות גם לבחירת הגרביים, וההמלצה היא להימנע מגרב לוחצת או לחילופין גדולה מידיי.
 • בעיות רפואיות: חוסר איזון בבלוטת התריס, מחלות לב וכליה, עודף משקל וסוכרת הנם גורמי סיכון לבעיות רפואיות בכפות הרגליים, לרבות צמיחתה של ציפורן חודרנית.
  על מנת למנוע מצב של ציפורן חודרנית, חשוב כי חולים במחלות אלו ובראשם לחולי סוכרת, יבדקו את כפות רגליהם בקביעות ובתדירות יומיומית, גם באופן עצמאי.
  בכל מקרה של נגע או כאב קלים – מומלץ לפנות לפודיאטור המומחה לציפורן חודרנית, לקבלת ייעוץ וטיפול מקצועי, על מנת להימנע מסיבוכים ומכאבים מיותרים בהמשך.
  זאת, נוסף על הגעה לביקורות שגרתיות באופן קבוע, שמטרתן לשמור על בריאות כפות הרגליים באופן רציף.

איך מטפלים בציפורן החודרנית?

כיום ישנם מספר טיפולים לבעיית הציפורן החודרנית: טיפול ביתי או טיפול מקצועי בלייזר.

ההמלצה הנה ליישם את ההנחיות לטיפול ביתי במקרים אשר אינם חמורים, ולהסתייע בטיפול מקצועי באמצעות לייזר בדרגות חומרה מתקדמות וכשמתעורר הצורך בכך.

בכל מקרה, מומלץ לא להזניח את הבעיה, ולפנות לייעוץ מקצועי עם פודיאטור המומחה לציפורן חודרנית, על מנת שימליץ על הטיפול הנכון ביותר לחולה.  

טיפול ביתי לציפורן חודרנית

במקרים התחלתיים,כאשר הכאבים באזור הציפורן עדיין נסבלים ואין עדיין סימנים לזיהום חמור, כדוגמת הפרשה מוגלתית או דימום, ניתן לטפל בציפורן החודרנית באופן עצמאי בבית.

כל שצריך הוא לטבול את הרגליים במים חמימים ובסבון, על מנת לרכך את העור באזור הפגוע, ולאחר מכן לגזור בעדינות את החלק החודרני בציפורן.

יחד עם זאת, גם טיפול פשוט זה חייב להיעשות באופן זהיר על מנת להימנע מנזקים ומהחמרה, וכן מסתבר כי במקרים רבים הבעיה צפויה לחזור על עצמה.

טיפול בלייזר להסרת ציפורן חודרנית

אם בעבר הטיפול הרפואי המקובל הסתכם באופציה הכירורגית, אשר כללה הסרה נרחבת של מחצית מהציפורן הבעייתית ולעתים קרובות את הסרתה המלאה, באופן מיותר ומכאיב, כיום קיימת אפשרות מתקדמת וחכמה הרבה יותר – הסרת ציפורן חודרנית בלייזר. 

יעילותו של הטיפול המתקדם באמצעות לייזר לפתרון בעיית הציפורן החודרנית כמעט מוחלטת (קרוב ל-100% הצלחה!), ההליך כמעט בלתי מורגש ואינו כואב, והכי חשוב: מדובר בהשפעה מונעת לצמיתות הופעה חוזרת של הציפורן החודרנית!

מדובר בהקרנת קרן לייזר ממוקדת על האזור הפגוע, המאפשרת נטרול מדויק המוגבל אך ורק לתאים המזיקים, הממוקמים בשורש הציפורן.

לטיפול בלייזר בבעיית הציפורן החודרנית יתרונות פורצי דרך:

 • הטיפול כמעט ואינו כואב: בשונה משיטות טיפול אחרות, ההליך בלייזר כמעט ואינו כרוך באי נוחות או כאב כלשהם
 • הטיפול כרוך בדימום מינימלי בלבד: בשונה משיטות טיפול אחרות העלולות לגרור דימום מאסיבי, הליך הלייזר יכלול דימום מועט בלבד, גם במקרים חמורים של הציפורן החודרנית
 • התאוששות מהירה: בשונה מסוגי טיפולים אחרים, אשר מצריכים זמן רב יחסית להתאוששות, לאחר הטיפול בלייזר ניתן לחזור לשגרה ולתפקוד מלאים בתוך יום בלבד!
 • יעילות מוחלטת: טיפול באמצעות לייזר בציפורן חודרנית מסתיים בהצלחה, הנאמדת בשיעור המתקרב ל-100% מחולים, ונחשב ליעיל במיוחד גם במקרים חמורים ובחולי סוכרת
 • תוצאות אסתטיות: היות והתאים המנוטרלים באמצעות הלייזר נמצאים בשטח מזערי ובשורש הציפורן בלבד, התוצאות אסתטיות בהרבה ביחס לעקירה חלקית או מלאה של הציפורן כולה
 • מניעת הבעיה לצמיתות לאחר טיפול אחד בלבד: תוצאות הטיפול מושגות לאחר מפגש אחד בלבד, המבטיח גם את מיגור הבעיה וגם מונע לצמיתות את הישנותה.

תרופות סבתא לציפורן חודרנית

אנשים רבים אשר סובלים מציפורן חודרנית לעתים קרובות מנסים בהתחלה לטפל בה באמצעות כל מיני שיטות, תרופות סבתא ו"שיקויי פלא" שונים. חלקם נותנים הקלה זמנית לבעיה.

תרופות הסבתא הנפוצות ביותר הן:

קערה מלאת מים ועל פרחים

 • טבילת הרגליים במים חמים עם סבון ולאחר שהציפורן מתרככת יש לגזור בעדינות את השוליים
 • טבילת הרגלים במי מלח ופולידין לחיטוי האזור
 • החדרת צמר גפן בין הציפורן לבשר למניעת לחץ של הציפורן על האצבע הפצועה
 • חבישת האצבע הפצועה לאורך כל הלילה בכל מיני תערובות שיקוי שונות האמורות להקל על הכאב

הטיפולים לעיל יכולים לאפשר הקלה זמנית אך לעתים קרובות מצב האצבע רק מחמיר.

התמודדות נכונה עם הבעיה

על מנת להתמודד עם תופעת הציפורן החודרנית בהצלחה, ועל מנת להעלים את הכאב אחת ולתמיד, ולהשיב לעצמכם את איכות החיים לה אתם ראויים, ראוי ואף מומלץ להפסיק עם כל השיטות וטריקים הישנים שאינם בלשון המעטה פתרון מושלם לבעיה.

כמו בכל בעיה בריאותית אחרת, הזנחה וחוסר טיפול בבעיה בזמן עלול לגרום להיווצרות תופעות ובעיות בריאותיות אחרות, ובמקרה של חוסר טיפול הדבר עלול לגרום להיווצרות זיהומים חוזרים ונשנים באצבע הפצועה היכולים לעבור לאורך כל הרגל.

אנחנו מאפשרים לכל אחד ואחת מכם, הסובל מתופעת הציפורן החודרנית, ליהנות משיטה טיפולית מוכחת ומוצלחת, המאפשרת לכם אחת ולתמיד להעלים את הכאב ולהשיב לעצמכם את איכות החיים.

הופעה חוזרת ונשנית של הציפורן החודרנית וכיצד למנוע זאת

כאשר מבצעים ניתוח כירורגי להוצאת הציפורן החודרנית, כמו גם במקרים בהם מנסים לטפל בה באמצעים ביתיים, נתקלים במקרים רבים בצמיחה חוזרת של הציפורן לתוך העור, ובהישנותה של הבעיה.

זאת בשל פגיעה בחלק מתאי שורש הציפורן, הממשיכים להצמיח את הציפורן באופן עקום, אשר גורם לה לחדור לרקמות הסמוכות.

טיפול באמצעות לייזר להסרת הציפורן החודרנית מאפשר נטרול מדויק של התאים הפגועים והמזיקים בשורש הציפורן, וכן מקנה חיטוי מעולה, שביחד מאפשרים החלמה וחזרה לשגרה בתום יום אחד בלבד.

זאת מבלי לעקור את הציפורן עצמה, מה שמביא לתוצאות אסתטיות ויעילות בהרבה, ללא כאבים כלל!

מעל הכל, טיפול באמצעות לייזר לא רק פותר במהירות וביעילות את בעיית הציפורן החודרנית הקיימת, אלא גם מונע את הישנותה, בכמעט 100% מהמקרים!

בשורה התחתונה, קיימים גורמים רבים ומגוונים לבעיית הציפורן החודרנית, אשר גוררת כאבים בלתי נסבלים, ועלולה לפגוע בתפקוד החולה וכן להסתבך לכדי דלקת וזיהום חמורים במקרים של הזנחה.

על ידי הקפדה על מניעת גורמי הסיכון והסתייעות בהליך לייזר מתקדם במקרים בהם הנגע כבר קיים ומודלק, ניתן להגיד שלום ולא להתראות לציפורן החודרנית, בטיפול אחד בלבד.

 

לסיכום, בעיית הציפורן החודרנית הנה תופעה כאובה (תרתי משמע), אשר גורמת סבל רב לחולים רבים.

אם גם אתם סובלים מכאבים בעקבות תופעת הציפורן החודרנית – אין שום סיבה להמשיך לסבול!

פנו עוד היום לייעוץ מקצועי אצל יונתן קפלין, פודיאטור מומחה לציפורן חודרנית, ותוכלו להותיר את הסבל מאחוריכם לצמיתות, לאחר טיפול אחד בלבד!